Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
2008-2012 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Florin Constantinescu Versiunea pentru printare

Florin CONSTANTINESCU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.24 IASI, uninominal college no.3

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2014 - Vice-Chairman
 sep. 2013 - feb. 2014 
 feb. - sep. 2013 
 dec. 2012 - feb. 2013 

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees

- Chairperson (until feb. 2015)

Standing committees - joint
- Chairperson (since apr. 2013)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate 
 Friendship parliamentary group with United Arab Emirates 
 Friendship parliamentary group with Republic of Venezuela 

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 71, din care 22 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 18 december 2018, 21:30
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro