Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Dan Bordeianu Versiunea pentru printare

Dan BORDEIANU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.39 VASLUI, uninominal college no.2

Political party:
PNL-National Liberal Party - until nov. 2014
PSD-Social Democratic Party - since nov. 2014

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until nov. 2014
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since nov. 2014

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security - Vice-Chairperson (oct. 2013 - feb. 2015), Secretary (since mar. 2015)

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly  deputy - since dec. 2013

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with State of Kuwait 
 Friendship parliamentary group with United Mexican States 
 Friendship parliamentary group with Denmark - since jun. 2014

Parliamentary activity in figures:
Speaches:37 (in 37 plenary sittings)
Political declarations:36
Legislative initiatives: 30, din care 8 promulgate legi
Questions & Interpellations: 28
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 26 may 2019, 13:00
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro