Octavian BOT
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.42 BUCUREȘTI, colegiul uninominal nr.8
data încetarii mandatului: 18 iulie 2015 - decedat - HCD nr.62/2015

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal - până în sep. 2014
 
independent  - din sep. 2014

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - până în sep. 2014
Grupul parlamentar Liberal Conservator - din sep. 2014
 - până în iul. 2015

Comisii permanente
Comisia pentru politică externă (din apr. 2013)
Comisia pentru comunitățile de români din afara granițelor țării (până în oct. 2013)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Libaneză - până în iul. 2015 Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Slovacă - până în iul. 2015
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Guineea - până în iul. 2015