Daniel-Codruş BLAGA, secretary of the Chamber of Deputies
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.16 DAMBOVITA
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2022 - now - Secretary - since sep. 2022
 feb. - sep. 2022  - since jun. 2022

Political party:
PLUS- Freedom, Unity and Solidarity Party - until jun. 2021
USR-Union to Save Romania - since jun. 2021

Parliamentary group:
The parliamentary group of the USR PLUS 

Standing committees
Committee for Public Administration and Territorial Planning
Committee for information technologies and communications (since feb. 2021)
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (until feb. 2021)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia 
 Friendship parliamentary group with Czech Republic 
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria 
 Friendship parliamentary group with Bulgaria