Parliamentary activity
2008-2012 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
2004-2008 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Senate > Andras Levente Fekete Szabó Versiunea pentru printare

FEKETE SZABÓ Andras Levente
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.33 SALAJ, uninominal college no.1

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2012 - Quaestor

Political party:
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania  Vice-Leader - until feb. 2010
   Leader - since feb. 2010

Standing committees
(since mar. 2011)
- Secretary
(feb. 2009 - mar. 2011)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bosnia & Herzegovina  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain 
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:15 (in 14 plenary sittings)
Legislative initiatives: 20, din care 4 promulgate legi
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 18 june 2019, 3:38
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro