Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
voting records
wealth declaration
interest declaration
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Nicolae Bara Versiunea pentru printare

Nicolae BARA
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004
end of the mandate: 5 february 2008 - resignation

Political party:
PD-Democratic Party - until feb. 2008
when PD becomes
PDL-Democratic Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party 

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany - until feb. 2008
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic - until feb. 2008
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran - until feb. 2008

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 7, din care 1 promulgata lege
Member of the3 mediation committees
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 24 march 2018, 19:41
Telephone: +40213160300, +40214141111