Activitate parlamentară
2004-2008 (sen.)
inițiative legislative
comisii de mediere
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2004-2008 > Senatul > Constantin Gheorghe Versiunea pentru printare

Constantin GHEORGHE
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.35 SUCEAVA
pe listele Uniunii Naționale PSD+PUR
data validarii: 17 februarie 2004 - HS nr.57/2004

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2007 - Secretar - până în mai 2007

Formatiunea politica:
PUR-SL-Partidul Umanist din România (social-liberal) - până în mai 2005
când PUR-SL se transforma în
PC-Partidul Conservator - până în mai 2007
PD-Partidul Democrat - din mai 2007

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Conservator - până în mai 2007 Secretar - până în feb. 2007
Grupul parlamentar al Partidului Democrat-Liberal - din mai 2007 Vicelider - din sep. 2007
 - până în dec. 2007
   Secretar - din dec. 2007
 - până în apr. 2008
   Vicelider - din apr. 2008
 - până în iun. 2008
   Lider - din iun. 2008

Comisii permanente
Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunități și validări (din sep. 2007)
Comisia pentru cultură, artă și mijloace de informare în masă (iun. 2007 - sep. 2008)
Comisia pentru egalitatea de șanse (iun. - sep. 2007)
Comisia pentru cultură, artă și mijloace de informare în masă (feb. - iun. 2007)
Comisia economică, industrii și servicii (până în feb. 2007) - Vicepreședinte (din feb. 2005)
Comisia pentru administrație publică, organizarea teritoriului și protecția mediului (până în oct. 2005)

Comisii de ancheta
Comisiei de anchetă având drept scop investigarea condițiilor de legalitate privind privatizarea Societății Naționale a Petrolului «Petrom» - S.A (până în iun. 2007)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Uniunii Europei Occidentale - până în iun. 2007 membru supleant

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Ungaria - până în sep. 2006
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Spaniei - până în iun. 2007 Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Peru 

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:281 (în 143 sedinte)
Declaratii politice:11
Propuneri legislative initiate: 14, din care 4 promulgate legi
Membru în:1 comisii de mediere
Motiuni: 4

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București joi, 24 mai 2018, 22:33
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro