Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
speaches
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Puiu Hașotti Versiunea pentru printare

Puiu HAȘOTTI
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.14 CONSTANTA
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:dec. 2004 - jan. 2005 - Vice-Chairman

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Alliance «Dreptate si Adevar» PNL-PD - until apr. 2007 Leader - since feb. 2005
 - until apr. 2007
Parliamentary group of the National Liberal Party - since apr. 2007 Leader

Standing committees

Parliamentary delegations:
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Montenegro 
 Friendship parliamentary group with South Africa 
 Friendship parliamentary group with Saudi Arabia 
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:428 (in 234 plenary sittings)
Political declarations:32
Legislative initiatives: 27, din care 9 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 23 may 2019, 15:43
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro