Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Vasile-Mircea Cazacu Versiunea pentru printare

Vasile-Mircea CAZACU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.17 DOLJ

Political party:
 
PNL-National Liberal Party - until feb. 1999
 
independent  - since feb. 1999

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party - until feb. 1999
Member non-attached - since feb. 1999

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning (since apr. 1998)
Committee for Education, Science, Youth, and Sport (mar. - apr. 1998)
Committee for Public Administration Territorial Planning (until mar. 1998)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of India - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Political declarations:1
Legislative initiatives: 4, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 16 june 2019, 14:29
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro