Parliamentary activity
2016-present (sen.)
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Ioan Deneº Versiunea pentru printare

Ioan DENEª
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.6 BISTRITA-NASAUD, uninominal college no.2

Political party:
PNL-National Liberal Party - until mar. 2014
PSD-Social Democratic Party - since mar. 2014

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until mar. 2014
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since mar. 2014 Secretary - since apr. 2016

Standing committees
- Secretary (since feb. 2015)

(until mar. 2014)
(mar. 2014)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland  Secretary
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany 
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate 

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 97, din care 20 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 24 may 2019, 2:50
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro