Parliamentary activity
2016-present (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
2012-2016 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Senate > Doina Elena Federovici Versiunea pentru printare

Doina Elena FEDEROVICI
Parliamentary activity in legislature 2016-present

SENATOR
Constituency no.7 BOTOSANI

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2017 - feb. 2018 - Quaestor
 feb. - sep. 2017 
 dec. 2016 - feb. 2017 

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Romanian Intelligence Service SRI

Special committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Canada 
 Friendship parliamentary group with Italian Republic 
 Friendship parliamentary group with Republic of India 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Legislative initiatives: 96, din care 35 promulgate legi
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 19 february 2019, 1:10
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro