Comunicate de presă
Activitate parlamentară
2012-2016 (dep.)
inițiative legislative
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2012-2016 > Camera Deputaților > Mario-Ernest Caloianu Versiunea pentru printare

Mario-Ernest CALOIANU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.23 IALOMIȚA, colegiul uninominal nr.1

Formatiunea politica:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - până în iun. 2014
UNPR-Uniunea Națională pentru Progresul României - din iun. 2014

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar Democrat Popular - până în iun. 2014
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din iun. 2014
 - până în feb. 2016
Grupul parlamentar al Uniunii Naționale pentru Progresul României (Grupul Progresist) - din feb. 2016 Secretar - din mai 2016
 - până în sep. 2016

Comisii permanente
Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare
Comisia pentru comunitățile de români din afara granițelor țării (din sep. 2014) - Vicepreședinte (din noi. 2014)
Comisia pentru afaceri europene (apr. 2013 - sep. 2014)

Comisii permanente comune
Comisia permanentă comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru relația cu UNESCO

Comisii speciale comune
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru aderarea României la spațiul Schengen

Comisii de ancheta comune
Comisia specială de anchetă a Senatului și Camerei Deputaților privind situația celor două entități energetice, Societatea Complexul Energetic Hunedoara și Societatea Complexul Energetic Oltenia

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Orientală a Uruguayului - din iun. 2014 Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Emiratele Arabe Unite 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Argentina 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Italiană 

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:17 (în 14 sedinte)
Propuneri legislative initiate: 44, din care 7 promulgate legi
Motiuni: 8

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București luni, 24 iulie 2017, 11:45
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro