Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Mărinică Dincă Versiunea pentru printare

Mărinică DINCĂ
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.17 DOLJ, uninominal college no.1

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until feb. 2015
PNL-National Liberal Party - since feb. 2015

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until feb. 2015 Secretary
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2015 Secretary

Standing committees
(since feb. 2014)

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - since jun. 2014 deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Estonia  Secretary
 Friendship parliamentary group with State of Israel 
 Friendship parliamentary group with Republic of Montenegro 
 Friendship parliamentary group with Republic of India - since dec. 2013
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Legislative initiatives: 43, din care 2 promulgate legi
Motions: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 24 april 2019, 7:05
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro