Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
2000-2004 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Nicolae-Marian Iorga Versiunea pentru printare

Nicolae-Marian IORGA
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.8 BRASOV
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PRM-Great Romania Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party  Vice-Leader - until feb. 2007
   Leader - since feb. 2007
 - until sep. 2007
   Vice-Leader - since sep. 2007

Standing committees
(since oct. 2008) - Secretary (since nov. 2008)
- Chairperson (until feb. 2006), Vice-Chairperson (since feb. 2006)

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs (since mar. 2007)

Inquiry committees - joint

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union - since sep. 2008 member
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly  substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg - since mar. 2006
 Friendship parliamentary group with South Africa 
 Friendship parliamentary group with Republic of the Philippines 
 Friendship parliamentary group with Armenia 
 Friendship parliamentary group with Arab Republic of Egypt - since mar. 2006

Parliamentary activity in figures:
Speaches:193 (in 117 plenary sittings)
Political declarations:22
Legislative initiatives: 113, din care 5 promulgate legi
Motions: 10

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 11 august 2020, 22:36
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro