Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
2008-2012 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
2004-2008 (dep.)
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Senate > Ioan Ghișe Versiunea pentru printare

Ioan GHIȘE
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.8 BRASOV, uninominal college no.3

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees

The Committee on European Affairs
(until mar. 2011) - Secretary

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union - since mar. 2010
 - until may 2011
 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Republic of Argentina - since mar. 2010

Parliamentary activity in figures:
Speaches:24 (in 18 plenary sittings)
Political declarations:6
Legislative initiatives: 36, din care 5 promulgate legi
Motions: 8

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 22 may 2019, 9:47
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro