Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Tiberiu Bărbulețiu Versiunea pentru printare

Tiberiu BĂRBULEȚIU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.1 ALBA
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since feb. 2007)
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (dec. 2006 - feb. 2007)
Committee for Industries and Services (until dec. 2006)

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - until jun. 2005 member
Observer to the European Parliament - until dec. 2006 
- Group of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe
- Committee on the Environment, Public Health and Food Safety
Member of the European Parliament (see MEP profile) - until nov. 2007 
- Group of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Canada 
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland 
 Friendship parliamentary group with Estonia - since apr. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:36 (in 36 plenary sittings)
Political declarations:35
Legislative initiatives: 14, din care 2 promulgate legi
Questions & Interpellations: 15

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 16 november 2018, 13:23
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro