Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
www.cristianburlacu.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Cristian-Ion Burlacu Versiunea pentru printare

Cristian-Ion BURLACU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.31 PRAHOVA, uninominal college no.1

Political party:
PNL-National Liberal Party - until oct. 2009
 
independent  - since oct. 2009
 - until jan. 2010
PDL-Democratic Liberal Party - since jan. 2010

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until oct. 2009
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - since oct. 2009
 - until nov. 2009
  - since jan. 2010

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning (since oct. 2011)
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means (mar. - oct. 2011)
Committee for Budget, Finance, and, Banks (dec. 2010 - mar. 2011)
Committee for Industries and Services (until dec. 2010)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Malta - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Ireland - since mar. 2010

Parliamentary activity in figures:
Speaches:46 (in 44 plenary sittings)
Political declarations:40
Legislative initiatives: 33, din care 3 promulgate legi
Questions & Interpellations: 63
Motions: 9

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 25 july 2017, 3:40
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro