Parliamentary activity
2016-present (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Senate > Remus Mihai Goțiu Versiunea pentru printare

Remus Mihai GOȚIU
Parliamentary activity in legislature 2016-present

SENATOR
Constituency no.13 CLUJ

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2017 - feb. 2018 - Vice-Chairman
 feb. - sep. 2017 
 dec. 2016 - feb. 2017 

Political party:
USR-Union to Save Romania

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Union to Save Romania 

Inquiry committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Chile  Secretary
 Friendship parliamentary group with Republic of Peru 
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria 
 Friendship parliamentary group with Republic of Argentina 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:20 (in 17 plenary sittings)
Legislative initiatives: 83, din care 2 promulgate legi
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 21 february 2019, 2:19
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro