Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Costică Canacheu > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Costică CANACHEU
Curriculum Vitae

Personal data

Date and place of birth: 15 October 1958, Budesti commune, Calarasi County
Civil status: single

Education; scientific degrees

Electrical Power Engineering High School, Bucharest

Political activity

member of the PD ;
2000-2002 member of the PD National Co-ordination Council;
member of the Standing Bureau of the Bucharest Municipality PD Organisation;
2000 director for the election campaign of the pt district PD Organisation;
October 1999-2001 president of the 1st district PD Organisation;
1997 -1999 member of the PD Executive College;
October 1996 -June 1997 director of the election campaign for the general mayor's office;
1994-1996 president of the Bucharest Municipality PD Election Committee;
1994 initiator and co-ordinator of the Electoral Analysis and Modelling Group (GAME);
1991 - 1994 secretary for organisation matters in the National Standing Bureau of the FSN ;
1992 executive director in charge of the organisational for the parliamentary election campaign;
1990-1991 member of the FSN Executive College;
February-May 1990 president of the CPUN, 1st district;
January-February 1990 member of the pt district CFSN ;
February 1990 participant in the establishment of the FSN ;
21 December 1989 - 3 January 1990 participant in the events which led to the collapse of the communist regime

Parliamentary activity

deputy;
since 2000, member of the Committee for Defence, Public Order, and National Security ;
president of the Romania-Macedonia friendship parliamentary group;
initiator of amendments to the Romanian Police Organisation Law and the Law on the status of policeman, and other amendments typical of the committee activity;
1990 -1992 member of the Constituent Assembly;
initiator of the draft decision on the control of secret services and regulating their archives, amendments to the laws on the state border, the Romanian Gendarmerie and Police, and a bill for amending the (pre-December) Housing Law, with a view to removing the provisions regulating the so-called "surplus" space

Professional activities

Profession: electrical power engineering technician
1978 -1979 electrical power engineering technician at the Electricity Distribution Company, Bucharest;
1993-2000 president of the Board of directors of the Neico Group SA trading company

Languages skills

English

Address of the MP's office

Bucharest, bd. Lascar Catargiu nr. 23, sector 1
e-mail: canacheu@pd2.kappa.ro
Telephone: parliamentary group 402.10.58, standing committee 335.88.86, deputy's office 312.90.09

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 29 november 2021, 13:42
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro