Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Titu Nicolae Gheorghiof Versiunea pentru printare

Titu Nicolae GHEORGHIOF
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.2 ARAD

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - nov. 2000 - Quaestor
 sep. - dec. 1999 

Political party:
 
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party  Leader - since sep. 1997
 - until sep. 1999

Standing committees
Committee for Industries and Services (feb. - sep. 2000)
Committee for Industries and Services (until sep. 1999)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Chile - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Cuba - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Colombia - since feb. 1999
 Friendship parliamentary group with Azerbaijani - since may 1998
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden - since nov. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:24 (in 22 plenary sittings)
Legislative initiatives: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 26 september 2018, 7:35
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro