Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Viorel Cărare Versiunea pentru printare

Viorel CĂRARE
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.39 VASLUI, uninominal college no.5

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until oct. 2012
 
independent  - since oct. 2012

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - until oct. 2012
Member non-attached - since oct. 2012

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization
The Committee on European Affairs (until may 2011)

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Albania - until mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Arab Republic of Egypt - until mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Saudi Arabia  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of India 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:10 (in 10 plenary sittings)
Political declarations:8
Legislative initiatives: 23, din care 2 promulgate legi
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 21 april 2019, 15:08
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro