Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Marius Marinescu Versiunea pentru printare

Marius MARINESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PD-Democratic Party - until sep. 2007
 
independent  - since sep. 2007
 - until oct. 2007
PC-Conservator Party - since oct. 2007

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Alliance «Dreptate si Adevar» PNL-PD - until apr. 2007
Grupul parlamentar al Partidului Democrat - since apr. 2007
 - until sep. 2007
Parliamentary group of the Conservator Party - since oct. 2007

Standing committees
(since oct. 2007)
(sep. - oct. 2007)
(until sep. 2007) - Vice-Chairperson
(until oct. 2005)

Inquiry committees
- Vice-Chairperson

Inquiry committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate 
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland 
 Friendship parliamentary group with Ukraine 
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:186 (in 139 plenary sittings)
Political declarations:26
Legislative initiatives: 99, din care 13 promulgate legi
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 25 may 2019, 9:51
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro