Steluța-Gustica CĂTĂNICIU
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.13 CLUJ
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
ALDE-Alliance of Liberals and Democrats Party

Parliamentary group:
ALDE Parliamentary Group (Alliance of Liberals and Democrats) 

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities - Secretary (until jun. 2017), Vice-Chairperson (since jun. 2017)
Committee for Standing Orders

Special committees - joint
- Secretary (since oct. 2017)

Inquiry committees - joint
- Vice-Chairperson (since may 2017)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Switzerland 
 Friendship parliamentary group with Arab Republic of Egypt 
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria 
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly