Activitate parlamentară
2008-2012 (sen.)
inițiative legislative
moțiuni
luări de cuvânt în plen
2004-2008 (sen.)
1996-2000 (sen.)
1992-1996 (sen.)
1990-1992 (sen.)
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2008-2012 > Senatul > Vasile Ion Versiunea pentru printare

Vasile ION
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2008-2012

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.10 BUZĂU, colegiul uninominal nr.3
pe listele Alianței Politice Partidul Social Democrat + Partidul Conservator

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat - până în feb. 2011
PC-Partidul Conservator - din feb. 2011
 - până în sep. 2011
 
independent  - din sep. 2011

Grupul parlamentar:
Grupul Parlamentar al Partidului Social Democrat - până în feb. 2011
Grupul Parlamentar al Partidului Național Liberal - din feb. 2011
 - până în sep. 2011
Grupul parlamentar progresist - din sep. 2011
 - până în mai 2012
Senator neafiliat - din mai 2012

Comisii permanente
Comisia pentru sănătate publică

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Comitetul Director al Grupului Român al Uniunii Interparlamentare - până în mai 2011 Trezorier

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Ecuador  Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Columbia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Malta 

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:15 (în 12 sedinte)
din care declaratii politice:1
Propuneri legislative initiate: 22, din care 3 promulgate legi
Motiuni: 1

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București marți, 20 noiembrie 2018, 2:02
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro