Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Eugen Mih„escu Versiunea pentru printare

Eugen MIH√ESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PRM-Great Romania Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party 

Standing committees
- Vice-Chairperson

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs (since mar. 2008)

The Committee on European Affairs (until jun. 2007)
The Committee for European Integration (mar. 2005 - dec. 2006)

Parliamentary delegations:
Observer to the European Parliament - until dec. 2006 
- Non-attached Members
- Committee on Foreign Affairs
Member of the European Parliament (see MEP profile) - until nov. 2007 
- Identity, Tradition and Sovereignty Group
Delegation to the International Assembly of French-speaking Parliamentarians - since sep. 2008 member

Parliamentary friendship groups:
 Parliamentary group for UNESCO - until mar. 2008 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Bahrain 
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate 
 Friendship parliamentary group with Republic of Cote d'Ivoire 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:58 (in 42 plenary sittings)
Political declarations:11
Legislative initiatives: 20, din care 1 promulgata lege
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 15 december 2018, 13:00
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro