Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2004-2008 > Camera Deputaților > Cristian Alexandru Boureanu > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Cristian Alexandru BOUREANU
Curriculum Vitae

Date biografice

  • Data și locul nașterii: 15 decembrie 1972, Lusaka, Zambia;
  • Stare civilă: căsătorit, 1 copil.

Studii și specializări

  • 2004: Absolvent Școala Națională de Studii Politice si Administrative ( S.N.S.P.A) - Master "Guvernare și dezvoltare instituțională";
  • 2003: Absolvent "Colegiul Național de Apărare";
  • 1998-1999: CODECS România (Open University Business - Great Britain) - Professional Certificate in Management - primul nivel MBA;
  • 1991-1996: Academia de Studii Economice - București - România, Facultatea de Relații Economice Internaționale;
  • 1987-1991: Liceu "Matematică-fizică" - București, România.

Activitate profesională

  • 1995 - Prezent: Investitor privat în companii diferite acoperind segmente de piața diverse precum construcții, consultanță economică;
  • 2000-2001: Consilier al Președintelui Comisiei Economice, CAMERA DEPUTAȚILOR;
  • Aprilie 1999 - Decembrie 2000: Consilier al Ministrului de Finanțe, MINISTERUL DE FINANȚE.

Activitate parlamentară

  • 2004 - prezent: Deputat, Membru al Comisiei de industrii și servicii din Camera Deputaților
  • 2008 - mai 2011: Vicepreședinte al Comisiei de industrii și servicii din Camera Deputaților
  • 2004 - septembrie 2006 : Vicepreședinte al Comisiei de industrii și servicii din Camera Deputaților
  • 2004 - aprilie 2007 : Președinte al Grupului parlamentar de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord

Activități politice

Funcții, activități într-un partid politic

  • Prezent: Vicepreședinte al Partidului Democrat Liberal
  • Mai 2011 - iunie 2012: Membru al Partidului Democrat Liberal
  • Martie 2008 - Mai 2011: Vicepreședinte al Partidului Democrat Liberal
  • Martie 2008 - Aprilie 2010: Președintele organizatiei PDL Arges
  • Martie 2007 - Februarie 2008: Vicepreședinte al Partidului Liberal Democrat pentru relații politice și relații internaționale
  • Decembrie 2005 - Septembrie 2006: Membru suspendat al Partidului Național Liberal
  • Februarie 2005 - Decembrie 2005: Membru al Biroului Permanent Central al PNL
  • August 2002 - Februarie 2005: Membru al Biroului Executiv Central al PNL
  • Ianuarie 2001 - August 2002: Membru al Biroului Permanent Central P.N.L. (Biroul Executiv Central)
  • Aprilie 2000 - Octombrie 2002: Președinte al T.N.L (Tineretul National Liberal)
  • Mai 1998 - Aprilie 2000: Secretar General al T.N.L (Tineretul National Liberal)
  • 1995 - Octombrie 2006:Membru al T.N.L (Tineretul National Liberal)

Activitate in cadrul altor manifestari politice:

  • Martie 2004: Participant la "European Marshall Memorial Fellowship" - FUNDAȚIA GERMAN MARSHALL;
  • Decembrie 2002: Participant la "Personnalité d`avenir" - MINISTERUL DE AFACERI EXTERNE AL FRANȚEI;
  • Martie 2000: Participant la ACYPL - AMERICAN COUNCIL FOR YOUNG POLITICAL LEADERS.

Activități sociale

  • Mai 2001: Promotor și membru al Fundației Horia Rusu
  • Octombrie 2001: Promotor și membru al consiliului de conducere al I.L.I. (Institutul pentru Libera Inițiativă)
  • Iulie 2003: Membru al Fundației Colegiului Național de Apărare
  • August 2004: Membru al I.I.S.S. (International Institute for Strategic Studies) - Londra

Limbi straine

  • Engleză - excelent
  • Franceză - excelent

Hobbies

  • Pescuit, ski, înot, kite surfing
  • Membru al echipei românești la Camel Trophy - Suedia 1998.
16.11.2012

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București duminică, 23 noiembrie 2014, 13:59
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro