Doinişa-Mariana CHIRCU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.27 MEHEDINTI, uninominal college no.2

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party  Vice-Leader - since feb. 2009
 - until feb. 2010
   Vice-Leader - since sep. 2011

Standing committees
Committee for Education
Committee on Equal Opportunities for Women and Men

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Norway - until mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Serbia 
 Friendship parliamentary group with Bosnia & Herzegovina 
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden