Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Senate > Raymond Luca Versiunea pentru printare

Raymond LUCA
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.43 DIASPORA, uninominal college no.2

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees

(until feb. 2009)

Standing committees - joint
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990 - Chairperson

Parliamentary delegations:
Delegation to the Western European Union Assembly - since mar. 2010 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Ecuador - since mar. 2010 Secretary
 Friendship parliamentary group with Oriental Republic of Uruguay - since mar. 2010 Chairperson
 Friendship parliamentary group with State of Israel - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Albania - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Canada - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Republic of Venezuela - since mar. 2010 Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:7 (in 7 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 21, din care 4 promulgate legi
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 25 may 2019, 9:51
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro