Viorel CHIRIAC
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.8 BRASOV
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party  Vice-Leader - until apr. 2018

Standing committees
Committee for Public Administration and Territorial Planning
The Committee on European Affairs (until feb. 2017) - Vice-Chairperson
Committee for Industries and Services (until jan. 2017)

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary delegations:
Delegation to the Central European Initiative - Parliamentary Dimension  deputy - until feb. 2018
  - since feb. 2018 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Slovak Republic  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of India 
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus