Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
2000-2004 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Dumitru Chiriță Versiunea pentru printare

Dumitru CHIRIȚĂ
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 20 november 2017 - resignation - HCD nr.90/2017

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until nov. 2017 Vice-Leader - until nov. 2017

Standing committees
Committee for Industries and Services - Vice-Chairperson (until oct. 2017)

Inquiry committees - joint
(until oct. 2017)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Brazil - until nov. 2017 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Kazakhstan - until nov. 2017
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly - until nov. 2017

Parliamentary activity in figures:
Speaches:4 (in 3 plenary sittings)
Legislative initiatives: 8, din care 1 promulgata lege
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 13 december 2017, 18:42
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro