Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Ioan Moraru Versiunea pentru printare

Ioan MORARU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.4 BACAU
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - dec. 2008 - Quaestor
 feb. - sep. 2008 

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party  Secretary - until feb. 2005

Standing committees
(since feb. 2008)
(until feb. 2008)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Socialist Republic of Vietnam  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Denmark 
 Friendship parliamentary group with Japan 
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:88 (in 67 plenary sittings)
Political declarations:13
Legislative initiatives: 23, din care 4 promulgate legi
Motions: 14

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 19 may 2019, 17:21
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro