Viorel Riceard BADEA
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.43 DIASPORA, uninominal college no.1

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until may 2012
PNL-National Liberal Party - since may 2012

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - until may 2012
The parliamentary group of the National Liberal Party - since may 2012

Standing committees
- Vice-Chairperson (until mar. 2011)
- Chairperson
(mar. - sep. 2011)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Italian Republic - until jun. 2012 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Iraq  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Serbia 
 Friendship parliamentary group with Albania 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain  Chairperson