Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2012-prezent (dep.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2004-2008 > Camera Deputaților > Victor-Viorel Ponta > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Victor-Viorel PONTA
Curriculum Vitae

INFORMAȚII PERSONALE

  • Adresă: Baia de Fier (com. Baia de Fier), Județul Gorj, România
  • Naționalitate: Română
  • Data nașterii: 20 Septembrie 1972

EXPERIENȚĂ PARLAMENTARĂ

  • Decembrie 2004 - prezent, Membru al Camerei Deputaților în Parlamentul României, deputat PSD în circumscripția electorală nr.20 Gorj, colegiul uninominal nr.6, Parlamentul României.
  • Martie 2011 - prezent, Membru al Comisiei pentru Politică Externă, Parlamentul României.
  • Aprilie 2010 - prezent, Membru în Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerii legislative de revizuire a Constituției României, Parlamentul României.
  • Octombrie 2009 - Martie 2011, Membru în Comisia juridică, de disciplină și imunități, Parlamentul României.
  • Martie 2009 - prezent, Vicepreședinte în Comisia specială comună pentru dezbaterea în fond, în procedură de urgență, a Codului penal, a Codului de procedură penală, a Codului civil și a Codului de procedură civilă, Parlamentul României.
  • Septembrie 2006 - Februarie 2007, Vicepreședinte - Biroul Permanent al Camerei Deputaților, Parlamentul României.
  • Februarie 2004 - Septembrie 2006, Secretar - Biroul Permanent al Camerei Deputaților, Parlamentul României.

DOMENIUL UNIVERSITAR

  • Octombrie 2002 - Martie 2007, Lect. Univ. Dr. în cadrul Departamentului de Drept Penal, Universitatea Româno-Americană, București
  • 1996 - 1998, Asistent Universitar în cadrul Departamentului de Drept Penal, Universitatea Româno-Americană, București

EXPERIENȚĂ GUVERNAMENTALĂ

  • Mai 2012 - prezent, Prim-Ministru, Guvernul României
  • Decembrie 2008 - Octombrie 2009, Ministru delegat pentru Relația cu Parlamentul, Guvernul României.
  • Martie 2004 - Decembrie 2004, Ministru Delegat pentru Controlul Implementării Programelor cu Finanțare Internațională și Urmărirea Aplicării Acquis-ului Comunitar, Guvernul României.
  • 2001 - 2004, Secretar de Stat, Șeful Corpului de Control al Guvernului, Guvernul României.
  • 2001 - Membru al Comisiei Speciale privind faptele de natură penală comise de membrii Guvernului, Guvernul României.
  • 2001 - Membru al Consiliului de supraveghere și îndrumare al Autorității pentru Valorificarea Activelor Bancare, Guvernul României.

EXPERIENȚA ÎN DOMENIUL MINISTERULUI PUBLIC

  • 2000 - 2001, Procuror și Coordonator, Biroul de Combatere a Spălării Banilor.
  • 1998 - 2001, Procuror - Secția de Anticorupție, Urmărire Penală și Criminalistică, specializat în domeniul infracțiunilor economico - financiare, Parchetul de pe lângă Curtea Supremă de Justiție.
  • 1995 - 1998, Procuror, Parchetul de pe lângă Judecătoria Sector 1, București.

EXPERIENȚA POLITICĂ

  • Februarie 2010 - prezent, Președintele Partidului Social Democrat.
  • Decembrie 2006 - Februarie 2010, Vicepreședinte al Partidului Social Democrat.
  • 2005 - 2007, Vicepreședinte ECOSY (European Community Organization of Socialist Youth).
  • Noiembrie 2002 - Noiembrie 2006, Președinte al Tineretului Social Democrat.

ALTE ACTIVITĂȚI

  • August 2000 - prezent, Expert evaluator, Programul GRECO în cadrul Consiliului Europei (Grupul European pentru Combaterea Corupției)
  • Noiembrie 2007, Participant la programul "Visiting USA" în domeniul justiției, La invitația Departamentului de Justiție al Statelor Unite ale Americii
  • Mai 2003, Participant la cel de-al III-lea Forum Global privind Combaterea Corupției și Apărarea Integrității, Guvernul Republicii Coreea, Seul
  • Iulie 2000, Participant la Programul “Organizarea Justiției în Anglia și Țara Galilor”, Asociația Britanică pentru Europa Centrală și de Est, Londra
  • Februarie 1999, Participant la “Forumul Mondial pentru Combaterea Corupției”, Guvernul SUA, Washington D.C.

EDUCAȚIE ȘI FORMARE

  • Iulie - August 2004, Cursant al “Summer Programme in History, Politics and Society” Exeter College, Universitatea Oxford, Marea Britanie
  • Iulie 2002, Stagiu de pregătire în domeniul luptei anti-fraudă OLAF (Oficiul European Anti Fraudă), Bruxelles, Belgia
  • Decembrie 2001, Cursuri la Școala de Drept Penal Internațional organizate de ELSA și Universitatea București (Asociația Europeană a Studenților la Drept).
  • Martie 2001, Stagiu de pregătire în domeniul infracțiunilor financiar - bancare și informatice, Departamentul Trezoreriei al SUA, Washington D.C.
  • Decembrie 2000 - Februarie 2001, Procuratura Națională Anti-Mafia - Roma, Italia
  • Februarie 1999, Seminarul internațional cu tema „Companiile Offshore”, Banca Națională a Greciei, Atena
  • Octombrie 1998, Cursul de pregătire în domeniul combaterii infracțiunilor financiar-bancare FBI (Federal Bureau of Investigation), în cadrul Programului Națiunilor Unite pentru Dezvoltare, București
  • 1991-1995, Diplomă de licență, Drept penal, Facultatea de Drept, Universitatea București

DISTINCȚII

  • Ordine della Stella della Solidarieta Italiana, 2004
  • Ordinul Național „Serviciul Credincios” în grad de Cavaler, 2002

APTITUDINI ȘI COMPETENȚE PERSONALE

  • Limbi străine: Engleză, Franceză, Italiană, Spaniolă
04.09.2013

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București miercuri, 1 octombrie 2014, 0:52
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro