Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Mircea Dan Geoanã Versiunea pentru printare

Mircea Dan GEOANÃ
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.17 DOLJ, uninominal college no.5

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until feb. 2015
 
independent  - since feb. 2015

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until feb. 2015
Senator non-attached - since feb. 2015

Standing committees
(since feb. 2014)
The Committee on European Affairs (until oct. 2013)

Special committees - joint
(until dec. 2014) - Chairperson

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - until dec. 2014 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Pakistan 
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea 
 Friendship parliamentary group with Belgium 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:3 (in 3 plenary sittings)
Legislative initiatives: 16
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 20 may 2019, 0:07
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro