Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2012-2016 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Ion-Marcel Ciolacu Versiunea pentru printare

Ion-Marcel CIOLACU, quaestor of the Chamber of Deputies
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.10 BUZAU
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:dec. 2016 - feb. 2017 - Secretary
 sep. 2018 - now - Quaestor
 feb. - sep. 2018 

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party  Leader - since feb. 2017
 - until jun. 2017

Standing committees
The Committee on European Affairs

Special committees - joint
- Chairperson (since apr. 2018)

Other commisions
Validation Committee - Chairperson (jan. 2016 - apr. 2017)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - until jul. 2017 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Zambia  Chairperson
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland 
 PRO-America Group 
 Friendship parliamentary group with State of Israel 
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:28 (in 22 plenary sittings)
Legislative initiatives: 25, din care 7 promulgate legi
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 22 september 2018, 19:30
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro