Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (dep.)
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Ioan Ghișe Versiunea pentru printare

Ioan GHIȘE
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.8 BRASOV, uninominal college no.3

Political party:
PNL-National Liberal Party - until nov. 2014
 
independent  - since nov. 2014

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until nov. 2014
Conservative Party Parliamentary Group - since sep. 2015

Standing committees
(since mar. 2015)
(oct. 2014 - mar. 2015)
(sep. - oct. 2014)
(until sep. 2014) - Chairperson

Standing committees - joint
(until apr. 2015)

Special committees - joint
(until dec. 2014)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe  deputy - until jun. 2015

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with The People's Democratic Republic of Algeria  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Norway 
 Friendship parliamentary group with Malta 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:4 (in 4 plenary sittings)
Legislative initiatives: 54, din care 4 promulgate legi
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 18 march 2019, 15:31
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro