Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Liviu Bujor Versiunea pentru printare

Liviu BUJOR
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.28 NEAMT

Political party:
 
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party  Vice-Leader - since sep. 1997

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since sep. 1997)
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (until sep. 1997)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg - since nov. 1997
 Friendship parliamentary group with Albania - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:24 (in 24 plenary sittings)
Legislative initiatives: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 16 september 2019, 5:23
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro