Activitate parlamentară
2016-prezent (sen.)
2012-2016 (sen.)
2004-2008 (sen.)
inițiative legislative
comisii de mediere
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2004-2008 > Senatul > Șerban Nicolae Versiunea pentru printare

Șerban NICOLAE
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.23 IALOMIȚA
pe listele Uniunii Naționale PSD+PUR
data validarii: 17 februarie 2004 - HS nr.57/2004

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. 2005 - feb. 2006 - Chestor - până în oct. 2005
 feb. - sep. 2005 
 dec. 2004 - ian. 2005 

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat  Vicelider - din sep. 2006

Comisii permanente
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (din feb. 2007)
Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunități și validări (din feb. 2006) - Vicepreședinte
Comisia specială pentru modificarea și completarea Regulamentului Senatului (din feb. 2006)
Comisia pentru muncă, familie și protecție socială (sep. 2005 - feb. 2006)
Comisia specială pentru modificarea și completarea Regulamentului Senatului (până în oct. 2005)
Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunități și validări (până în sep. 2005)

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerii legislative privind alegerea Camerei Deputaților și a Senatului, a Președintelui României, alegerile autorităților administrației publice locale, finanțarea campaniilor electorale și alegerea europarlamentarilor (până în iun. 2007)

Comisii de ancheta comune
Comisia comună de anchetă ca urmare a propunerii de suspendare din funcție a Președintelui României
Comisia comună de anchetă a Camerei Deputaților și Senatului privind cazul «Parcul Bordei»

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Observator la Parlamentul European - până în mai 2006 
- Grupul Partidului Socialiștilor Europeni
- Comisia pentru afaceri constituționale

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Federativă a Braziliei 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Mongolia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Israel 

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:331 (în 175 sedinte)
Declaratii politice:5
Propuneri legislative initiate: 38, din care 10 promulgate legi
Membru în:4 comisii de mediere
Motiuni: 12

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București miercuri, 18 octombrie 2017, 14:19
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro