Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2004-2008 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Liviu-Bogdan Ciucă Versiunea pentru printare

Liviu-Bogdan CIUCĂ
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.18 GALATI, uninominal college no.8

Political party:
PC-Conservator Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until feb. 2011 Secretary - until apr. 2010
   Vice-Leader - since apr. 2010
 - until feb. 2011
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2011 Vice-Leader - since feb. 2011
 - until sep. 2011
   Vice-Leader - since feb. 2012

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities - Vice-Chairperson

Special committees - joint
Joint Commission of the Chamber of Deputies and the Senate for the elaboration of the legislative proposal for revision of the Constitution of Romania

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cuba  Chairperson
 Friendship parliamentary group with the Republic of Macedonia 
 Friendship parliamentary group with Bosnia & Herzegovina 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:249 (in 75 plenary sittings)
Political declarations:242
Legislative initiatives: 59, din care 10 promulgate legi
Questions & Interpellations: 1112
Motions: 13

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 21 july 2018, 1:15
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro