Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2016-prezent (dep.)
inițiative legislative
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
Legături:
vasile.cocos@cdep.ro
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2016-prezent > Camera Deputaților > Vasile Cocoș > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Vasile COCOȘ
Curriculum Vitae

Date biografice

  • Data și locul nașterii: 21.01.1953, Comuna Vladesti , satul Trundin , Județul Vâlcea
  • Stare Civilă: Căsătorit , 3 copii

    Studii și specializări

    • 1995 - 2016 : - Expert contabil , CECCAR 1995 ; - Auditor financiar statutar , CAFR 2007 ; - Evaluator bunuri imobile , ANEVAR 2009 .
    • 2004 - 2006 : Universitatea Constantin Brâncoveanu, Diplomă de Master în domeniul Management Financiar - Bancar
    • 1972 - 1976: Universitatea din Timisoara , Facultatea de Stiinte Economice , Diploma de Licenta in stiinte economice Specialitatea Finante - Contabilitate
    • 1968 - 1972: Liceul Economic Rm. Valcea , Specialitatea Finante - Contabilitate

    Activitate profesională

    • 09.07.2016 - prezent , Consilier personal al Presedintelui societatii Arta Populara SCM Rm. Valcea , societate afiliata la UCECOM Bucuresti ,
    • 07.07.2014 - 08.07.2016 , Viceprimar al Municipiului Rm. Valcea ,
    • 01.01.2009 - 06.07.2014 , Presedinte al societatii Arta Populara SCM Rm. Valcea din cadrul UCECOM Bucuresti ,
    • 01.10.1995 - 31.12.2008 , Contabil Sef al societatii Arta Populara SCM Rm. Valcea din cadrul UCECOM Bucuresti ,
    • 01.10.1990 - 30.09.1995 , Contabil Sef al societatii OLTUL - SOCOM Rm. Valcea din cadrul UJCM Valcea ;
    • 01.07.1989 - 30.09.1990 , Contabil Sef al societatii BISTRITA - SOCOM Babeni , judetul Valcea , din cadrul UJCM Valcea ;
    • 01.10.1977 - 30.06.1989 , Economist si Sef Oficiu Calcul in cadrul UJCM Valcea ;
    • 01.10.1976 - 30.09.1977 , Economist la Trustul de Alimentatie Poblica Locala ( TAPL ) din cadrul Directiei Comerciale Arad .

    Funcții, activități într-un partid politic

    • Membru PSD ( PDSR ) din 1996 ;

    Activitate politică

    • - La nivelul județului Valcea :
    • 2015 - prezent , Trezorier si membru in Biroul Permanent al al Organizariei Judetene PSD Valcea ,
    • 2005 - 2015 , membru in Consiliul Judetean al PSD Valcea din partea organizatiei municipale PSD Rm. Valcea ;
    • Am participat la majoritatea actiunilor publice organizate de conducerea PSD Valcea atat in municipiul Rm. Valcea cat si in diverse localitati din judetul Valcea ;
      - La nivelul municipiului Rm. Valcea :
    • 2005 - 2015 , Trezorier si membru in Biroul Organizatiei Municipale PSD Rm. Valcea
    • 2005 - 2016 , Presedinte al organizatiei locale Centru Rm. Valcea ,
    • Am participat la toate actiunile publice organizate de conducerea organizatiei PSD Rm. Valcea la nivelul municipiului Rm. Valcea .

    Funcții, activități într-o organizație din administrația publică centrală sau locală

    • 21.06.2012 - prezent , Consilier local PSD in cadrul Consiliului Local al Municipiului Rm. Valcea ;
    • 21.06.2012 - 08.07.2016 , membru in Comisia de Ordine Publica Locala din cadrul Consiliului Local al Municipiului Rm. Valcea ;
    • 07.07.2012 - 08.07.2016 , in calitate de Viceprimar am preluat atributiile Primarului pentru perioada cat acesta a lipsit din Primarie ;
    • 07.07.2014 - 08.07.2016 , Viceprimar al Municipiului Rm. Valcea ;
    • 21.07.2012 - 08.07.2016 , Secretarul Comisiei Buget - Finante din cadrul Consiliului Local al Municipiului Rm. Valcea ,
    • 11.07.2016 -prezent , Presedinte al Comisiei Buget - Finante din cadrul Consiliului Local al Municipiului Rm. Valcea
    • Alte activitati: In perioada iunie 2012 - prezent , Presedinte al unor comisii de licitatie pentru achizitia de bunuri si servicii , al unor comisii de receptie al unor lucrari de constrctii si reparatii de strazi / drumuri din cadrul Municipiului Rm. Valcea .
    • 2012 - 2014 , Conducator delegatie din partea Consiliului Local al Municipiului Rm. Valcea in Cehia si Serbia ;
    • 2012 - 2014 , Am reprezentat Primarul in cadrul sedintelor Asociatiei Municipiilor din Romania ( AMR ) unde am participat la dezbaterea unor probleme legate de administratia publica locala din Romania ;

    Activitatea profesionala înainte de alegerea ca deputat

    • 2010 - 2014 , membru in Consiliul Superior al Corpului Expertilor Contabili si al Contabililor Autorizati din Romania ( CECCAR )
    • 2014 - prezent , Presedintele Filialei Valcea a Corpului Expertilor Contabili si al Contabililor Autorizati din Romania ( CECCAR ) ;
    • 1995 - prezent , Expert contabil ( legitimatia nr. 9454 ) in cadrul Corpului Expertilor Contabili si al Contabililor Autorizati din Romania ( CECCAR ) ;
    • 2007 -prezent , auditor financiar statutar ( legitimatia nr. 2330 ) in cadrul Camerei Auditorilor Financiari din Romania ( CAFR ) ;
    • 2009 - prezent , evaluator ( legitimatia nr. 11.566 ) in cadrul Uniunii Nationale a Evaluatorilor din Romania ( ANEVAR ) ;
    • 2010 - prezent , membru in Consiliul National al Uniunii Nationale a Cooperatiei Mestesugaresti , Bucuresti ( UCECOM ) si membru in Comisia de Buget - Finante .

    Activitate civică

    • Am participat in calitate de Viceprimar al Municipiului Rm. Valcea si Consilier Local , la majoritatea actiunilor cultural - civice organizate de diverse organizatii si fundatii la Biblioteca Judeteana Rm. Valcea
    05.04.2017

  • Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București vineri, 20 octombrie 2017, 6:27
    Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
    E-mail: webmaster@cdep.ro