Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
speaches
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Nicu Cojocaru Versiunea pentru printare

Nicu COJOCARU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.2 ARAD

Political party:
PRM-Great Romania Party - until sep. 2001
PUR-SL-The Humanist Party of Romania (social-liberal) - since sep. 2001
 - until feb. 2004
 
independent  - since feb. 2004

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party - until sep. 2001
Parliamentary Group PSD (Social Democrat and Humanist) - since dec. 2001
 - until sep. 2003
Member non-attached - since sep. 2003

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with State of Kuwait 
 Friendship parliamentary group with State of Israel 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:15 (in 14 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 23, din care 2 promulgate legi
Member of the1 mediation committees
Questions & Interpellations: 15

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 18 june 2019, 4:04
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro