Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Eduard Raul Hellvig Versiunea pentru printare

Eduard Raul HELLVIG
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.5 BIHOR
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PUR-SL-The Humanist Party of Romania (social-liberal) - until may 2005
when PUR-SL becomes
PC-Conservator Party - until sep. 2008
PNL-National Liberal Party - since sep. 2008

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Conservator Party - until sep. 2008
Parliamentary group of the National Liberal Party - since sep. 2008

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security - Secretary (oct. 2005 - sep. 2008)

Inquiry committees - joint

Parliamentary delegations:
Member of the European Parliament (see MEP profile) - until nov. 2007 
- Group of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Saudi Arabia 
 Friendship parliamentary group with South Africa 
 Friendship parliamentary group with Ireland 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:26 (in 26 plenary sittings)
Political declarations:20
Legislative initiatives: 22, din care 9 promulgate legi
Member of the1 mediation committees
Questions & Interpellations: 22

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 20 october 2018, 12:33
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro