Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
tel: 0744.236.510
www.medicalnet.ro/blog/ciuho
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Tudor Ciuhodaru Versiunea pentru printare

Tudor CIUHODARU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.24 IASI, uninominal college no.8

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until jan. 2010
 
independent  - since jan. 2010
 - until feb. 2011
PC-Conservator Party - since feb. 2011
 - until oct. 2011
 
independent  - since oct. 2011

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until jan. 2010
The parliamentary group of non affiliated MPs - since jan. 2010
 - until oct. 2010
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2011
 - until oct. 2011
The progressist parliamentary group - since oct. 2011

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning (since mar. 2012)
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (mar. 2011 - mar. 2012)
Committee for Health and Family (until mar. 2011)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Slovak Republic  Secretary - until mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Republic of Cuba 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:535 (in 128 plenary sittings)
Political declarations:494
Legislative initiatives: 179, din care 5 promulgate legi
Questions & Interpellations: 57
Motions: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 13 december 2017, 18:57
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro