Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2012-2016 (sen.)
2008-2012 (sen.)
inițiative legislative
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
2004-2008 (sen.)
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2008-2012 > Senatul > Petru Șerban Mihăilescu Versiunea pentru printare

Petru Șerban MIHĂILESCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2008-2012

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.36 TELEORMAN, colegiul uninominal nr.1
pe listele Alianței Politice Partidul Social Democrat + Partidul Conservator

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat - până în feb. 2010
 
independent  - din feb. 2010

Grupul parlamentar:
Grupul Parlamentar al Partidului Social Democrat - până în feb. 2010
Grupul parlamentar progresist - din feb. 2010 Lider - din noi. 2011

Comisii permanente
Comisia economică, industrii și servicii (din mar. 2012)
Comisia specială pentru modificarea și completarea Regulamentului Senatului (din feb. 2011)
Comisia economică, industrii și servicii (până în feb. 2011) - Secretar (până în feb. 2010)
Comisia pentru egalitatea de șanse (mar. - oct. 2010)

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru avizarea propunerilor legislative depuse și elaborarea unei propuneri legislative privind alegerea Camerei Deputaților și Senatului

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Arabă Egipt  Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Bulgaria 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Portugheză 

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:20 (în 18 sedinte)
Propuneri legislative initiate: 12, din care 3 promulgate legi

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București sâmbătă, 23 septembrie 2017, 21:10
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro