Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
www.cornelcomsa.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Cornel-George Comºa Versiunea pentru printare

Cornel-George COMªA
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.1 ALBA, uninominal college no.4

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until mar. 2014
 
independent  - since mar. 2014

Parliamentary group:
Democrat Popular Parliamentary Group - until mar. 2014 Vice-Leader - until apr. 2013
  - since oct. 2015
 - until dec. 2015
Member non-attached - since dec. 2015

Standing committees
Committee for Foreign Policy - Secretary (until sep. 2014)

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union - until sep. 2014 Secretary

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden 
 Friendship parliamentary group with Malaysia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:97 (in 25 plenary sittings)
Political declarations:85
Legislative initiatives: 40, din care 6 promulgate legi
Questions & Interpellations: 102
Motions: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 22 may 2018, 9:15
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro