Mario-Ovidiu OPREA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.17 DOLJ
pe listele Alianței Dreptate și Adevăr PNL-PD
data validarii: 17 februarie 2004 - HS nr.57/2004

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. - dec. 2008 - Chestor
 feb. - sep. 2008 

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal

Grupul parlamentar:
Grupul Parlamentar Dreptate și Adevăr PNL-PD - până în apr. 2007 Secretar - din feb. 2007
 - până în apr. 2007
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din apr. 2007 Vicelider

Comisii permanente
Comisia pentru administrație publică, organizarea teritoriului și protecția mediului (din feb. 2005)
Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunități și validări
Comisia specială pentru modificarea și completarea Regulamentului Senatului (feb. 2006 - mar. 2007)
Comisia specială pentru modificarea și completarea Regulamentului Senatului (sep. 2005)
Comisia pentru muncă, familie și protecție socială (până în feb. 2005)

Comisii permanente comune
Comisia pentru afaceri europene a Parlamentului României
Comisia Parlamentului României pentru Integrare Europeană (iun. 2005 - dec. 2006)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei - din mar. 2007 membru supleant

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Suediei  Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Islanda 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Malta