Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
motions
2008-2012 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Ion Ariton Versiunea pentru printare

Ion ARITON
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.34 SIBIU, uninominal college no.1

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until feb. 2015
 
independent  - since sep. 2016
PNL-National Liberal Party - since feb. 2015

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until feb. 2015
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2015
 - until sep. 2016
Conservative Party Parliamentary Group - since sep. 2016

Standing committees
- Secretary
(until apr. 2014)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Croatia - since jun. 2014
 Friendship parliamentary group with Republic of Tunisia 
 Friendship parliamentary group with Syrian Arab Republic 

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 34, din care 2 promulgate legi
Motions: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 23 may 2019, 23:46
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro