Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
2000-2004 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Sorin Mircea Oprescu Versiunea pentru printare

Sorin Mircea OPRESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004
end of the mandate: 23 june 2008 - resignation
replaced by: Ilie Ionel Ciuclea

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until apr. 2008
 
independent  - since apr. 2008

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party - until apr. 2008

Standing committees
- Vice-Chairperson (until jun. 2008)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Central European Initiative - Parliamentary Dimension - until jun. 2008 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Malta - until jun. 2008 Secretary
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic - until jun. 2008
 Friendship parliamentary group with Ireland - until jun. 2008

Parliamentary activity in figures:
Speaches:14 (in 14 plenary sittings)
Political declarations:3
Legislative initiatives: 5, din care 2 promulgate legi
Member of the2 mediation committees
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 24 may 2019, 6:16
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro