Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
speaches
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Marina-Adelina Coste Versiunea pentru printare

Marina-Adelina COSTE
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.5 BIHOR
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 13 august 2017 - dead - HCD nr.62/2017
replaced by: Dumitru Gherman

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Foreign Policy
Committee on Equal Opportunities for Women and Men

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with The People's Democratic Republic of Algeria - until aug. 2017
 Friendship parliamentary group with Bahrain - until aug. 2017
 Friendship parliamentary group with Latvia - until aug. 2017

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 11 december 2017, 7:55
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro