Activitate parlamentară
2012-2016 (sen.)
inițiative legislative
luări de cuvânt în plen
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2012-2016 > Senatul > Sorin Ilieșiu Versiunea pentru printare

Sorin ILIEȘIU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.34 SIBIU, colegiul uninominal nr.1

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal - până în mar. 2014
 
independent  - din mar. 2014

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - până în mar. 2014
Grupul parlamentar Liberal Conservator - din sep. 2014
 - până în mar. 2015
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din apr. 2015

Comisii permanente
Comisia pentru drepturile omului, culte și minorități (din mar. 2016)
Comisia pentru românii de pretutindeni (din feb. 2014)
Comisia pentru cultură, artă și mijloace de informare în masă (până în mar. 2014) - Secretar

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Francofoniei - până în apr. 2013 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Elenă 
 Grup parlamentar de prietenie cu Elveția 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Arabă Siriană 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Singapore 

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:1
Propuneri legislative initiate: 49, din care 8 promulgate legi

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București luni, 18 februarie 2019, 6:46
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro